O snílcích

25 Lis

O snílcích

Každý máme nějaký sen. Ten sen určuje, kdo jsme a kam kráčíme. Dá se říci, že kvalita našich snů určuje naši budoucnost. A taky vypovídá hodně o nás samých. Jaké máme sny? Jsou velké nebo malé? Máme jeden, za kterým jdeme, nebo jich máme spoustu, takže si nemůžeme ani vybrat?  Když svůj sen naplníme, najdeme si nový nebo žijeme z potěšení a vzpomínek, že se to už stalo?  A chceme svého snu vůbec dosáhnout nebo nám stačí, že ho máme?

Robert Kiyosaki uvádí ve své knize 5 druhů snílků:

1) Člověk, který sní v minulosti. Je to člověk, jehož sny už byly naplněny. Zkrátka své největší úspěchy má již za sebou a teď žije ve vzpomínkách. Stále sní, jaké to bylo, když měl svých 5 minut slávy (vyhrál soutěž, byl skvělý sportovec, byl hvězdou na škole nebo v zaměstnání atd.). Je to člověk, jehož život už tak trochu skončil. Už ho nečeká nic skvělého a vše co mu zůstalo jsou vzpomínky.

2) Člověk, který má malé sny. Je to někdo, kdo tak trochu hraje na jistotu. Chce mít pocit, že svých snů je schopen dosáhnout. Možná se bojí neúspěchu nebo prostě nevěří, že by se něco většího mohlo stát. Paradoxní je, že často ačkoliv je realizace snů na dosah, stejně za ní nevyrazí. Prostě na to není ten správný čas nebo doba. Vždy si najde důvod, proč teď zrovna ne. Tento člověk nikam nejde a nějakým způsobem mu to vyhovuje.  Setrvává na jednom místě, protože ho dobře zná a je pro něj jednodušší věci neměnit. Když zestárne většinou lituje, že něco neudělal dříve nebo se do toho alespoň nezkusil pustit.

3) Člověk, který uskutečnil své sny,  ale nenašel si nové. Na rozdíl od prvního typu,  je toto člověk,  který stále žije svůj sen. Ten sen, který měl před léty. Za tu dobu se změnil, dozrál, ale jeho sen je stejný. Sen samotný už ho ale nenaplňuje, protože se sen na rozdíl od něho nezměnil. Člověk, který si nevšiml, že nazrál čas najít nový sen a vyrazit za ním. Steve Biddulph tomu říká čas popela. Je to čas, kdy zjistíme, že sny které jsme měli jako děti, náctiletí na škole nebo pak kolem dvaceti let se nějak hroutí. Už pro nás neznamenají to, co kdysi. Je čas dát si prostor a rozhlédnout se dále.

4) Člověk, který má velké sny, ale nemá plán, jak je uskutečnit nebo je velmi rychle mění. Takový člověk většinou ničeho nedosáhne. O snech stále jenom mluví, ale nedělá nic, co by je mohlo uskutečnit. Nebo stále hledá nový sen, novou příležitost, stále začíná znovu s něčím jiným, dává si stále znovu nějaké nové předsevzetí. Často se svého snu vzdává při první překážce a nahrazuje ho jiným. Dost často chce svého snu dosáhnout sám a je pro něj obtížné někoho požádat o pomoc. Nebo naopak chce, aby za něj uskutečnil sen někdo jiný. Čeká, až se ten sen prostě stane, aniž by něco musel změnit nebo udělat.

5) Člověk, který uskuteční své velké sny a pak si vytvoří ještě větší. To je kategorie, kam by chtěla patřit většina lidí, ale opak je pravdou.

A do jaké kategorie patříte vy?

Je skvělé, když sníte velké sny a ještě lepší, když za nimi jdete. Protože naše společnost snům spíše nepřeje. Proto si dejte pozor na všechny, kteří vám vaše sny chtějí zabít.