Cesta Královny

Peter Končula

Život nás vede různými cestami a občas se nestačíte divit, kam až dojdete. V dětství jsem býval hodně citlivý kluk. Což tehdy pro mě byl spíš velký problém. Já jsem chtěl být ten „tvrďák“. Asi není divu, že jsem se rozhodl jít pragmatickou cestou a šel na vojenskou školu, i když jsem byl v duši vlastně velký pacifista. Nakonec jsem zůstal sloužit v armádě déle než 20 let. Dělal jsem různé věci. Z velké části to byly různé pozice v oblasti IT, ale také jsem působil jako bezpečnostní důstojník nebo důstojník pro psyops (psychologické operace). Nakonec jsem se s armádou v hodnosti kapitána nadobro rozloučil.

V roce 2004 jsem spoluzaložil stránky hafbezobav.cz  (později i firmu) a začal jsem se zabývat výchovou a výcvikem psů.  Věnoval jsem se hlavně problémovým psům (agresivita, bázlivost …). Je zajímavé, že právě výcvik psů mě poprvé přivedl k práci s lidmi. Po tom co porozumíte chování konkrétního psa, musíte naučit jeho majitele, jak s nim komunikovat a pracovat. A to právě bývá ten největší oříšek, kterým jsem se několik let úspěšně zabýval. Navíc je psychologie psů a jejich pánů velice propojená, někdy lze porozumět chování psa, až když pochopíte jednání jeho majitele.

V roce 2007 se můj život zase začal pomalu otáčet jiným směrem. Setkal jsem se tehdy poprvé s Tantrou, což mě velice ovlivnilo. Nastoupil jsem cestu vlastního seberozvoje a sebepoznání. Někdy to byla cesta hodně krušná, divoká, smutná i osamělá, jindy naprosto vzrušující, uchvátaná a dávající mi naprosto nový rozměr vnímání. Absolvoval jsem výcvik, začal pracovat v  Evropské akademii somatického vzdělávání (EASA – v té době ještě působila pod jiný jménem) a časem asistovat na jejich seminářích. Postupně jsem procházel mnoha semináři, výcviky a setkával se s řadou různých učitelů (Alan Lowen, Ananda Sarita, Richard a Denisa, John Hawken, Suta, Guy Barrington, Robert Silber …) V současnosti spolupracuji s Alanem Lowen (Art of Being) a několik let pravidelně asistuji na jeho seminářích. Je pro mě velkou studnicí moudrosti a  inspirace.

Vedle Tantry jsem se začal učit i dalším způsobům práce s lidskou psyché. Hned na prvním tantrickém semináři jsem se potkal s Marcelou Krčálovou, která mě dopodrobna zasvětila do tajů rodinných konstelací a individuální práce s lidmi. Byl to asi roční a velice intenzivní proces. Následně jsem absolvoval nadstavbový výcvik konstelací u Dr. Wilfrieda Nellese. Poté jsme se potkal s Artho a Veetou Wittemannem a jejich Individuální systemikou. Způsob, jak pracovali s lidskou psyché byl tak jednoduchý, tak přijímající a tak účinný. Absolvoval jsem základní i nadstavbový výcvik pro terapeuty. Ten byl pro mě velkým zdrojem inspirace v mé práci.

Lidé a zdroje, se kterými jsem se na své cestě osobně potkal a jejíž znalost ovlivnili moji práci.

 • EASA – Evropská akademie somatického vzdělávání – Ing. Richard Vojík a Mgr. Denisa Palečková. Toto bylo moje první setkání s Tantrou. Absolvoval jsem jejich výcvik, pracoval v masážním centru a asistoval na kurzech.
 • Ing. Marcela Krčálová. Úžasná žena, jenž mě zasvětila do tajů rodinný konstelací a individuální práce s lidmi. Zkrátka čarodějnice a šamanka.
 • Art of Being – Alan Lowen zakladatel a hlavní učitel školy. Absolvoval jsem jeho výcvik „Body, heard and Soul“ a několik let asistuji na jeho seminářích.
 • John Hawken – skvělý tantrik a šaman, jenž na svých kurzech vyučuje Tantru, Bioenergetiku a Šamanismus. Hluboce mě zaujali jeho semináře práce s vlastním temným erosem.
 • Wilfried Nelles – Eurasys – Evropská akademie systemických a rodinných konstelací. Jeho výcvik v duchovní konstelační práci a životním poradenství byl pro mne velice obohacující, zejména jeho důraz na fenomenologický způsob práce.
 • Artho S. Wittemann a Veeta Witemann – Institut pro individuální systemiku. Výcvik v individuální systemice mi přinesl naprosto nové vhledy do lidské psyché. Wittemannova práce vychází z tzv. Voice dialogue  a povyšuje ji na další úroveň. Bylo velice impozantní zažit ho pracovat na vlastní kůži (nebo spíše na vlastní psyché).
 • Mahasatvaa Ma Ananda Sarita – světově proslulá tantrická mistryně a mystička. Jedna z nejznámějších žaček a pokračovatelek Osha. Úchvatná žena s velkou láskou v srdci. Absolvoval jsem terning „Partneři duše“ a dále organizuji a asistuji na seminářích učitelů její školy Tantra Essence.
 • Anahata a Tanmaya – skvělý pár, který tady v Čechách  a po světě pořádá tantrický párový výcvik a mnoho dalších seminářu. Jsem jejich přítelem, organizátorem a  taky občas asistuji na worshopech.
 • Robert Silber – zakladatel ICS – Institute for Conscious Sensuality (Institut pro vědomou smyslnost) a člen International School of Temple Arts (Mezinárodní školy chrámových umění). Organizuji jeho semináře v ČR a asistuji na jeho workshopech.
 • David Kopecký – TantraFlow – masážní a sebepoznávací workshopy pro otevřené gay, bisexuální ale i další „open minded“ muže. Člověk, který mě zasvětil do tajů práce s mužskou energii. Spolupracujeme při vedení některých worshopů.
 • Aneta Končulová (Langerová) – moje žena, partnerka a milenka. První facilitátorka systému Biodanza – tanec života v Čechách. Už několik let se účastním všech jejich seminářů.